Acerca de
Příběh superpotravin
„Dříve babička obešla zahrádku, my dnes obejdeme supermarket…“
Na termín Superpotraviny jsem poprvé narazila někdy před 20 lety, v souvislosti s řešením optimální výživy svojí, i své rodiny.
Dnes není žádným tajemstvím, že obecně máme sice plné talíře (někdy až příliš), nicméně naše tělo často hladoví. Hladoví po živých a přirozených živinách, kterých je v dnešních průmyslově zpracovaných potravinách jak šafránu.
Potraviny mám pro sebe rozdělené do tří kategorií. Jsou to:
1
Otraviny
tedy průmyslově zpracované potraviny, plné těch nám již dobře známých éček, tedy pojiv, plniv barviv… jsou to potraviny, které obsahují vysoké procento cukrů a nekvalitních tuků (a nehledejme je jen ve fast foodech), jsou to potraviny, po kterých přibíráme na váze a v těle nám vznikají pomalu ale jistě chronické záněty v důsledku poškození střeva a návazně imunitního systému a dalších orgánů. Bohužel, jsou to většinové potraviny, které najdeme v supermarketech…
2
Potraviny
tady mám na mysli jednoduché, neupravované, původní potraviny, např. zeleninu, ovoce, brambory, hrách, čočku, rýži, vejce, máslo a další. Náš jídelníček by měl být vyvážený, obsahovat všechny základní živiny, soli, vitamíny a dostatek tekutin. Mnoho z nás si toto uvědomuje a snaží se tzv. „žít zdravě“, to znamená vyhýbat se výše zmíněným otravinám a jíst vyváženou stravu. Bohužel v našich podmínkách už pro uspokojení potřeb organismu a udržení zdraví ani toto nestačí. Potraviny, které se prodávají v obchodech, neobsahují ani zdaleka tolik živin, kolik bychom očekávali. Zelenina a ovoce často podstupují dlouhou cestu, než se dostanou k nám na stůl. Jsou pěstovány pomocí hnojiv, pesticidů a dalších chemikálií, převáženy a dlouho skladovány. Toto vše se podepíše na výsledné výživové hodnotě.
3
Superpotraviny neboli Opraviny
jsou potraviny doslova nabité všemi pro naše tělo potřebnými živinami. A proč opraviny? Protože mají schopnost opravit náš talíř z hlediska kvality živin a opravit i leccos v našem těle…
Jsou zcela výjimečné obsahem vitamínů, minerálů, enzymů a dalších látek. Část superpotravin můžeme zařadit mezi tzv. adaptogeny, protože mají schopnost normalizovat funkce v našem organismu a pomáhají mu vyrovnávat se s různými zátěžemi. Superpotraviny mají také vysoký obsah antioxidantů, které zpomalují procesy buněčné degenerace (tedy našeho stárnutí a procesů vedoucích k nemocem). O jejich výjimečných účincích věděli naši předkové po celé planetě a dokázali je dobře využívat.
Mezi hlavní superpotraviny patří např: zelené potraviny (především chlorella a mladý ječmen), dále různé druhy ovoce, zeleniny, bobulí, semínek, bylinek, koření…Např. Acai, Aloe vera, Goji, Chia semínka, Granátové jablko, Rakytnik řešetlákový, Konopná semínka, Maca peruánská, Panenský kokosový olej, Kakaové boby, Zelená káva a mnoho dalších. Můžeme je konzumovat přímo nebo ve formě kvalitních živých potravních doplňků. Důležité je, udělat si z nich standardní součást jídelníčku a pravidelně si jimi „ozdravovat“ naše jídla.
Superpotraviny nám jsou schopny doplnit výživový deficit naší stravy a většina z nich má schopnost naše tělo čistit od zátěží. Každé tělo, pokud mu dodáme kvalitní živiny a umožníme mu čištění, tak nabere energii, oživí imunitní systém a začne si své „resty“ dávat do pořádku.
Naše tělo je geniální v tom, že když může, tak si pomůže. My mu můžeme pomoci tím, že superpotraviny zařadíme do jídelníčku.