Acerca de
Příběh mrkve
Mrkev mám z dětství zafixovanou ve dvou polohách: první jako čerstvý salát strouhané mrkvičky s jablíčkem – to tedy bylo mňam. Ten druhý, dušenou mrkev ze školní jídelny – to tedy bylo… no, jiné 😊.
Dnes miluji mrkev ve všech podobách a „skupenstvích“, prostě mi dělá dobře. Možná je to i oranžovou barvou, kterou mám opravdu ráda, ale určitě je to i jejími naprosto mimořádnými vlastnostmi z hlediska podpory našeho zdraví. Právě u mrkve si člověk uvědomí, že všechny „léky“ máme na dosah a často je přehlížíme právě proto, že je máme na dosah a přijdou nám příliš obyčejné.
Co tedy mrkev v našem těle umí?
Ošetřuje naprosto skvěle celé naše trávení. Mnohé látky, obsažené v mrkvi, mají tu vlastnost, že na sebe dokážou vázat toxiny a jiné nešvary v našem střevě a vylučovat je z organismu. Mrkev má vysoký obsah minerálních látek, což velmi dobře účinkuje na normalizaci trávicích pochodů. Při překyselení žaludku výborně funguje čerstvá mrkvová šťáva, která mimochodem výborně čistí i játra a působí také preventivně proti některým druhům rakoviny.
V mrkvi najdeme i velmi silný antioxidant B karoten, který vstupuje do boje proti volným radikálům (tedy proti nemocem) a je velmi důležitý pro syntézu vitamínu A. Mrkev se podílí na prevenci kardiovaskulárních problémů, chrání buňky před předčasným stárnutím, je výborným pomocníkem ve zlepšení zraku a kvality pleti…
Je jedno, jestli vám chutná dušená, pečená, odšťavená či v salátku čerstvá. Důležité je, mít ji pravidelně na talíři.
Neboť tahle obyčejná mrkev je svými dopady na naše zdraví velmi neobyčejná 😊